"Bajkowy świat technologii"

Grupa "Puchatki" stworzyła w czerwcu własną bajkę na podsumowanie projektu. Zabawę twórczą z użyciem kości opowieści, poprzedziła pogadanka - przypominajka o korzyściach i zagrożeniach wynikających z używania urządzeń ekranowych. Dzieci wykazały się sporą wiedzą w tym zakresie:)

 

Z okazji Dnia Dziecka zorganizowano dla każdej z grup przedszkolnych seanse filmowe, jak w prawdziwym kinie. Był nawet popcorn:)

 

 

W starszych grupach nie mogło też zabraknąć kodowania:)

 

 

Pracowita wiosna u Technikoludków z Wesołej Ósemki!

W kwietniu dzieci z grupy "Gumisie" wykonały kolejne zadanie projektowe. Układały historyjkę obrazkową i naklejały ją na "kliszy" tworząc "Wielkanocny film".

 

W marcu i kwietniu grupy 3 i 4-latków poznawały technologię: dyktafon, mikrofon, ozoboty, a nawet gogle VR:)

"Tygryski" wymyśliły własną bajkę, która została nagrana. Przy okazji poznały kości opowieści.

"Smerfiki" dzięki goglom VR przeniosły się w świat wirtualny i oglądały filmy edukacyjne nawiązujące do tematu zajęć.

"Króliczki" zorganizowały profesjonalny Dzień Eksperta - prelegenci korzystali z mikrofonów. Nasze 4-latki "ożywiły" także dinozaury dzięki ozobotom.

W kilku grupach dzieci wykonały swoje "laptopy" z papieru lub z klocków.

 

Zakodowane Walentynki:)

14 lutego obchodziliśmy Walentynki - każda grupa miała swój pomysł na uczczenie tego dnia. U "Puchatków" było kodowanie i fotobudka:)

 


 

Luty u Technikoludków!

 W lutym obchodziliśmy „Dzień bezpiecznego Internetu”.  W grupie 6-latków przeprowadzono zajęcia dotyczące wpływu nadmiernego korzystania z urządzeń ekranowych na dziecko - jego zachowanie, samopoczucie i relacje z innymi. Zaprezentowano również „Domowe zasady ekranowe” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Następnie dzieci rysowały swój dzień bez komputera. Wybrane prace (z grup "Gumisie", "Puchatki") wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach projektu.

https://www.facebook.com/groups/569304870415103/permalink/694626431216279/

https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/

 

 

Bierzemy udział w akcjach ekologicznych!

Nasze przedszkole wzięło udział w akcji "Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki" 🖨🐱🐶🙂 

https://youtu.be/LYBV-ifkWjI

 

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

 

 

Karnawał Technikoludków w Wesołej Ósemce!

22 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa w przedszkolu pod hasłem "Bal Robotów".

Każda z grup świetnie bawiła się w swojej sali balowej, które na ten dzień zamieniły się w "robotyczne bazy". Były wspaniałe zabawy i tańce, konkursy, profesjonalny teatrzyk, słodki poczęstunek i prezenty.

Na wielkie gratulacje zasługują dzieci i rodzice, którzy jak zwykle wykazali się wielką kreatywnością przy tworzeniu strojów karnawałowych utrzymanych w konwencji balu!

Zabawa była bardzo udana, co zresztą widać na załączonych zdjęciach:)

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci z grupy 4-latki "Króliczki", przygotowując się do występu z okazji Dnia Babci i Dziadka, oprócz małego aktora wcieliły się w rolę MAŁEGO KREATORA. Stworzyły bowiem wspaniałe mikrofony z materiału wtórnego, dzięki którym piosenka dla kochanych Dziadków będzie brzmiała jeszcze piękniej :)

 

 

Technikoludki życzą Wesołych Świąt!

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, nauczycielka języka angielskiego - pani Angelika - wprowadziła we wszystkich grupach wiekowych naukę piosenek tematycznych. Przy prezentacji ich teledysków wykorzystała sprzęt technologiczny: laptop, rzutnik. 

Grupa 6-latków "Puchatki", nagrała krótki występ Bożonarodzeniowy dla rodziców.

 

 

 

Listopad u Technikoludków z Wesołej Ósemki! 

Za nami kolejny miesiąc technikoludkowych wyzwań. Jak zwykle sporo się u nas działo:

 

  • Z okazji Dnia Pluszowego Misia (25 listopada), dzieci z różnych grup przedszkolnych miały okazję obejrzeć prezentacje multimedialne stworzone przez panie nauczycielki. Dzięki nim poznały historię pluszaków oraz miały okazję zobaczyć misie - bohaterów z popularnych bajek dawniej i dziś. Tego dnia nie mogło też zabraknąć lubianej przez dzieci aplikacji Quiver, która posłużyła do "ożywienia" naszych misiowych kolorowanek.

 

   

 

 

 

 

 

  • Dzieci z grupy 4,5-latki „Biedronki” poznały nowego "kolegę" Ozobota, podczas zajęć pt. „Uczymy się programować - rysowanie trasy dla Ozobota”. Biedroneczki świetnie sobie poradziły z prowadzeniem robota.

 

 

 

 

 

Korzystając podczas zajęć z różnych technologii, nauczycielki w atrakcyjnej formie przekazują podopiecznym wiedzę i kształtują umiejętności. Starają się jednocześnie uświadamiać dzieciom korzyści i zagrożenia płynące z ich stosowania. Mając na względzie wdrażanie dzieci do odpowiedzialnego korzystania z zasobów Internetu, udostępniamy krótką prezentację multimedialną pt. "Małe Robaczki Wciągaczki":

 

 

Małe Robaczki Wciągaczki - zagrożenia w sieci

 

 

Do miłego zobaczenia!

 

 

Październikowe wyzwania Technikoludków!

Przedszkolaki bardzo chętnie realizują kolejne zadania projektowe. Zajęcia z wykorzystaniem najnowszych technologii wzbudzają u dzieci mnóstwo pozytywnych emocji, a dla nauczycieli stwarzają nowe możliwości. 

 

Zobaczcie sami, co fajnego się u nas działo przez ostatni miesiąc. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

 

 

ü Grupa 4-latki „Króliczki” zaprosiła dzieci na seans do „kina” z wykorzystaniem rzutnika. Było wszystko jak należy: kasa kinowa, bilety, oznaczone miejsca, duży ekran i jeszcze większe uśmiechy widzów.

 

 

 

ü W grupie 4,5-latki „Gumisie” odbyły się zajęcia z wykorzystaniem aplikacji na telefon: Quiver, Jesienne liście 3D oraz Memory jesień. Uśmiechy dzieci – bezcenne!:)

 

 

 

 

 

 

ü Grupa 6-latki „Puchatki” także „ożywiła” swoje jesienne kolorowanki używając aplikacji Quiver. Zabawa wywołała efekt WOW!:)

 

 

 

ü W najstarszych grupach przedszkolnych - „Sowy”, „Puchatki” – odbyły się zajęcia „Jesienne zabawy w kodowanie” z wykorzystaniem maty do kodowania. Zajęcia te zorganizowane były w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU Code Week 2020), co potwierdzają otrzymane certyfikaty. Podczas zabaw z matą, dzieci zaprowadziły leśne zwierzęta do domów oraz odkodowały „magiczny” obrazek.

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice, kochane Przedszkolaki!

 

Chcielibyśmy w tym roku przedszkolnym zabrać Was w podróż do świata nauki i techniki.

 

Nasza placówka przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Technikoludek, czyli Przedszkolak w świecie technologii”. Jest to odpowiedź na realizację jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2020/2021, a mianowicie „Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych”. Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 41 w Rybniku. 

 

 

Co miesiąc wyznaczona grupa przedszkolna będzie realizować jedno z zadań projektowych, których efekty będą mogli Państwo zobaczyć na stronie internetowej przedszkola w zakładce TECHNIKOLUDEK. Znajdą tu Państwo również ciekawe informacje na temat nowoczesnych technologii i przydatne linki do stron na temat odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z zasobów technicznych.

 

Za nami wrześniowe działania:

We współpracy z rodzicami „Puchatków” i „Biedronek” stworzyliśmy kącik technologiczny pełen starych sprzętów technicznych umieszczony na I piętrze. Jest on dostępny dla wszystkich Przedszkolaków. Kącik okazał się świetnym pretekstem do swobodnych rozmów nt. rozwoju technologii wśród dzieci, miejscem nowych doświadczeń podczas manipulowania eksponatami oraz wspomnień dla starszego pokolenia.;)

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Ponadto na tablicy informacyjnej dla rodziców w holu dolnym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące bezpiecznego korzystania przez dzieci z najnowszych technologii. Poniżej zamieszczamy również przydatne linki do stron poruszających kwestie bezpieczeństwa w Internecie i przeciwdziałania uzależnieniom dzieci od mediów:

1.  http://mamatatatablet.pl/,

2. https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/

3. https://www.youtube.com/watch?v=pfG-D6m2_SU

4. https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci,

5. https://sieciaki.pl/

6. http://www.necio.pl/...

 

 

Zachęcamy do śledzenia strony przedszkola i informacji dotyczących projektu „Technikoludek”. Do zobaczenia niedługo!:)